Mersin Dizayn KarotMersin Dizayn Karot0541 207 80 01Whatsapp whatsapp

Mersin Karot ile Beton Delme

Mersin Karot ile Beton Delme

İlk olarak Almanlar tarafından betondan örnek alma işlemi için kullanılan karot işlemi günümüzde beton kesme yöntemlerinden biri olup çokça geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Örnek alımı için silindir şeklinde bir mekanizmanın kesim yapılacak alana yerleştirilmesi ile başlar. Kesim yapıldıktan sonra alınan numune silindir içinde asılı kalır ve açılan boşluk inşaat için üretilen kimyasal maddelerle doldurulup kapatılır. Alınan her örnek laboratuvarda dayanıklılık testinden geçer. 1 – 2 ay içerisinde çıkan laboratuvar sonucu, kaç şiddetindeki depreme kadar dayanıklı olabileceğini, malzemelerin kalan kullanım ömrünü vb. bilgileri içerir.

Karot işlemine örnek alımında başvurulurken diğer yandan başka birçok amaca da hizmet ettiğini görüyoruz. Yapım aşamasında eksik bırakılan ya da planda olmayıp daha sonra eklenecek olan kısımlar için de karot ile beton delme işlemi devreye girer. Bu gibi durumlara; ek kapı açmak, ek pencere açmak, tesisat geçişleri, havalandırma şavtları gibi işlemler örnek olarak verilebilir. Beton delme işleminde karotun avantajlarından biri istenilen çapta bir kesim yaparken betonun diğer kısımlarına zarar vermemesi gelir. Herhangi bir çatlama, kırılma olmadan yalnızca numune alınacak ya da diğer işlemlerden birinin yapılacağı alanda temiz bir işçilik yapılmasını sağlar. Ayrıca zaman ve maliyet açısından da avantajlı olduğu söylenebilir.

Nasıl Yapılır?
Karot ile beton delme işlemi, karot makinelerini kullanan karot operatörleri tarafından yapılır. Betonun hangi alanında delme işlemi yapılacağına karar verilir. Ardından bu alana uygun karot ucu seçilir. Planlanan çaptaki karot ucu makineye yerleştirilir. İşlem yapılacak olan tüm alana, zemine ya da duvara karot makinası kurulur. Karot makinesinin açısı da oldukça önemlidir. Sabitlendiğinden emin olunduktan sonra delme işlemi başlar. İşlem sonunda numune, makinenin içinde kalır ve karot ile beton delme sonlanır.

  1. Mersin Toroslar
    2291. Sokak no 37 D:kat 1 Akbelen
    Toroslar / Mersin
    +90 541 207 80 01

    WhatsApp İletişim
Mersin Karot Delme ve Kesme
Tüm sorularınız için ve fiyat almak için iletişime geçiniz.

KurumsalMersin Dizayn Karot
+90 541 207 80 01